Fekete-Győr Andráson ezúttal nem az elektromos rollerének megfürdetése, hanem egy matematikai alapművelet fogott ki.
Szinte nem múlik el hét anélkül, hogy a Momentum ne állna elő valamilyen, a tudományos élet alapjait, szürke mellénykékkel gazdagon kibélelt gardróbját és a tetejére szerelt, kisméretű atomerőműveit felforgató felfedezéssel. Olyannyira, hogy kezdünk gyanakodni, a tudományos akadémia MTA mozaikszavának első betűje valójában a Momentumot jelöli. (Ezen a ponton a távolban felsír gyurcsányista László Imre, aki meg mindvégig Mengelére gondolt. De hát nem.)
És a mindentudás szabadegyetemének esti, levelezős tagozatán végzett momentumos politikusokban az a jó, hogy a korábbi egetverő marhaságaik tudományos tévelygéseik hatására sem vonulnak el Niklára remetének. (Amíg a Momentum térképészeti szakosztálya nem kutatja ki, hol van Nikla, addig is segítünk, hogy a Nagykörúton kívül kell keresni. Szívesen.) Példának okáért itt is van nekünk Fekete-Győr András, aki egyszer ugyan már alaposan eltévedt a bruttó és nettó bérképzés kukoricalabirintusában. Ámde ez a legkevésbé sem tartotta vissza, hogy ismét bérszámfejtsen egy kiadósat az ATV reggeli műsorában:
„Magyar költségvetésnek körülbelül… több mint 33 ezer milliárdja van, és az az állam vagy az a kormány, ami nem talál 400 milliárd forintot a pedagógusok 50 százalékos béremelésére, az tegye le a lantot” – ismerteti elsőként Fekete-Győr a Momentum számítását. Majd előáll a saját, tudományos igényességű (értsd: vélhetően az ujjacskáin kimatekozott) felfedezésével is.
„Én kiszámoltam egyébként, hogy hány tanárnak lehetne megemelni a bérét ebből [a 27 milliárd forintból]. 22 500 tanárnak lehetne 50 százalékkal megemelni egy éven keresztül… 22 500 tanárnak ebből a pénzből.”
Mielőtt feltennénk a Momentum és Fekete-Győr András kutatásaihoz fűződő szöveges feladatunkat, annyi segítséget még adnánk, hogy a KSH adatai alapján 147 199 pedagógus volt a 2022/23-as tanévben. Ahhoz tehát, hogy ennek a 147 199 pedagógusnak az éves bére 50 százalékkal emelkedjen, a Momentum számításai szerint 400 milliárd forintra van szükség. És akkor jöjjön a szöveges feladatunk:
Ha elfogadjuk, hogy helytálló a Momentum fenti számítása, akkor vajon helyes-e Fekete-Győr András matekja, hogy 22 500 pedagógus 50 százalékos béremelése pedig 27 milliárd forintból jön ki éves szinten?
A helyes megfejtés erre a kérdésre is ugyanaz, mint arra, hogy fürdetünk-e elektromos rollert zuhany alatt? Azaz hogy abszolúte nem.
Induljunk csak ki a Momentum eredeti állításából, hogy a 147 199 pedagógus éves szinten történő, 50 százalékos béremelése 400 milliárd forintot emészt fel. Ez egy pedagógusra vetítve – és kerekítve – 2 717 410 forintot jelent. Még egyszer: ez tehát a Momentum eredeti számítása. Majd ezt felhasználva jön Fekete-Győr András, aki azt akarja megtudni, hogy 27 milliárd forintból akkor pedig mennyi pedagógusnak lehetne 50 százalékkal megemelni az éves fizetését?
Lassan írjuk, hogy Bandi is megértse: a roppant bonyolult matematikai feladványt – melyen brit tudósok is évezredeken keresztül dolgoztok, számológépet, szorobánt és napórát is felhasználva – úgy lehet megoldani, hogy a 27 milliárdot elosztjuk a 2 717 410 forinttal. És megoldásként azt kapjuk, hogy 9 ezer 936 pedagógus bérét lehetne 50 százalékkal megemelni ebből az összegből. Nem pedig 22 500-ét, ahogyan azt Fekete-Győr kiszámolta.
Ha ugyanis nem a Momentum, hanem – a nettó és bruttó bérek kukoricalabirintusába is szigorúan csak egyheti hideg élelemmel beengedhető – Fekete-Győr matekját nézzük, miszerint 27 milliárdból 22 500 pedagógus éves bérét lehetne 50 százalékkal megemelni, akkor egy pedagógusra 1 200 000 forintnyi béremelés jutna. Szemben ugye a Momentum egy pedagógusra vetített 2,7 millió forintjával. Azaz Bandi a számítás közben ismét csak elég alaposan belegabalyodhatott az ujjbegyeibe.
Amúgy pedig továbbra is tartjuk, hogy ha a Momentum politikusai ezekkel a szellemi szőnyegbombázós akcióikkal azt akarják bizonyítani, hogy komoly gond van a magyar oktatással, akkor kezdünk egyetérteni. Merthogy Fekete-Győr Andrást a fosztóképzős tudásával nemhogy az érettségiig nem szabadott volna továbbengedni, de már az általános hetedikből se nagyon.
(A két idézet 8:26-nál és 12:40-nél hangzik el:)
(Nyitókép: szegedma.hu)