Csákánnyal és ásóval előbányásztuk Márki-Zay Péter múltjából azokat a fényképeket, amelyeken a „kevert fajú” Egyesült Államokat örökítette meg.
Természetesen Márki-Zay Péter sem maradhatott ki a tusnádfürdői beszéde miatt Orbán Viktort nácizó, rasszistázó kórusból. „És hát egy ilyen fajelméleti fejtegetésbe kezd, nagyon rossz üzenete van” – foglalta össze az ATV-ben sommás véleményét a baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje. És igen, ez a Márki-Zay ugyanaz a Márki-Zay, aki a kampányban azzal mentegette Z. Kárpát Dánielt, hogy a náci karlengetése közben mosolygott. De ugyanaz a Márki-Zay is, aki az Egyesült Államokban egy kosárlabdameccsen azzal foglalatoskodott, hogy a lelátón helyet foglaló fekete szurkolókat fényképezte. Éppen úgy, mint egy alig rassziszta David Attenborough-paródia, aki beszabadult a fajok dzsungelébe.
És ha Márki-Zay ennyire egyértelműen elítéli a faj szó említésének bármilyen formáját, akkor nézzük meg, hogy fényképezőgépének lencséje mennyire volt a fajkeveredési kérdésekre érzékeny az Egyesült Államokban!

A Márki-Zay Péteri-értelemben vett csodák ott tehát meg sem álltak, hogy már a feketéket is beengedik a stadionokba, hanem bizony még olyan is előfordulhat, hogy egy fehér lánynak afroamerikai barátja van. Ezt a különös természeti jelenséget pedig fontosnak érzi megörökíteni.
Alig rasszista Attenborough-paródiánk a megörökítésnél természetesen tovább is merészkedik, amikor a narrátori szerepet magára vállalva a felvétel alá mondja, hogy azon bizony egy „mixed race couple”, azaz egy vegyes rasszú pár látható. És ha ez még nem lenne elég, sokat sejtetően, szigorúan három ponttal a végén hozzá is teszi, hogy az „ellentétek vonzzák egymást…”. Mivel a mi agysejtjeinket még nem falták fel a kapitány elméjében lakozó aberrált és végtelenül ostoba tengeri szörnyek, ezért muszáj feltenni a kérdést, hogy Márki-Zay mégis miféle ellentétről beszél? A különböző bőrszínről? Akkor a baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje szerint tehát az eltérő bőrszín létező és valódi ellentét két ember között? Más rangot és minőséget képvisel? Mégis miféle elborult gondolkodás kell ahhoz, hogy a kapitány egy nő és férfi közötti vonzalomba az eltérő bőrszín „ellentétét” lássa bele?

A fajok dzsungelében tett utazásunk a Berkeley-n folytatódik, Márki-Zay az egyetem kampuszán cirkálva ugyanis megpillant egy „félvér” kisfiút, és a kocsi ablakából azonnal meg is örökíti a látványt, mintha csak szafarin lenne. A kommentár angol szövegében pedig ismét előveszi a „mixed race” szövegét, meg azt, hogy a rasszok keveredése olyan egzotikumokat eredményez, mint a „félvér” kissrác „remek haja”. Azért valaki igazán szólhatott volna Márki-Zaynak mielőtt kiment az Egyesült Államokba, hogy 1967-ben az utolsó amerikai államokban is eltörölték az eltérő bőrszínűek házasságát akadályozó törvényeket.

A Berkeley kampuszán folytatott szafari azonban még korántsem ér véget, hiszen alig rasszista Attenborough kapitányunk felfedezi egy populáció vonulását, amit ismét muszáj megörökíteni az utókor számára. És ha valaki nem értené a motivációt, akkor segítségképpen Márki-Zay még oda is írja, hogy „diverse student population”, azaz eltérő diákállomány. És csak nem már megint a bőrszín az eltérés alapja, mint az első képen szereplő „mixed race” párnál?
Postacímünkre várjuk a felvilágosult és haladár 444-es, telexes, 24.hu-s újságírók megfejtéseit! Valamint mindazoknak a ballibsi véleményvezéreknek az őszinte felháborodását, akik múlt szombat óta azon jajonganak, hogy a faj szó szerepelt Orbán beszédében.
(A nyitókép forrása: Marjai János/24.hu)