A tévézés, a rádiózás és a politikai jóslás gigászai: Bánó András, Bolgár György, Lengyel László. Micsoda triót alkottak a 2000-es évek közepén! Volt egyáltalán baloldali megmondóember, aki nem dőlt be a szakértelmüknek? Most a TV13 csatornáján randevúztak újra a baloldal egykori véleményvezérei és etikai lakmuszvevői, hogy megfejtsék a jelenlegi örök diktatúra mibenlétét. Meglepő kijelentéseket rögzítettünk.
- Beletörődött a magyar nép a megváltoztathatatlanba?
Épp a Pénzügykutató Zrt. vezérigazgatója Lengyel László, az uncsi kardigánok és a baloldali wishful politológia közös halmazú nagymestere. A TV13 Bánó és Bolgár című műsorában elsőként azt az aggódó kérdést kapta meg Bánó Andrástól, hogyan lehet, hogy az általuk feltételezett negatív közhangulat ellenére az időközi választásokat sorra nyerte nyáron a Fidesz-KDNP.
Lengyel Lászlót azonban nem lehetett könnyen csőbe húzni egy ilyen méltatlan felvetéssel, bölcs kis bajsza alól ismét hamar előtűnt a megfellebbezhetetlen igazság. Szerinte az ellenzéki szavazó még nem heverte ki a 2022-es nagy vereséget, de amúgy sincs ellenzék, „vége az egységes ellenzéknek”. Ha az ellenzéki pártok „részben léteznek” is, folyton „csépelik egymást”. Pedig az áremelkedésekre, a háborúra illett volna már mondaniuk valami egyformán hangzót.
- Az, hogy mindenki mondogat összevissza valamit, az nem egy ellenzéki álláspont. Valójában én úgy látom, hogy az ellenzéki erők letettek arról, és még mindig nem tudják a technikáját sem, hogy majd egyedül indulnak-e a következő választáson, vagy együtt, ennek következtében az építkezési folyamat sem kezdődött el igazán – látta meg éles szemével az összefüggést a mindig talpraesett Lengyel László már az óbudai időközi után, de a budavári előtt. Azaz Óbuda, az ottani szoros meccs után még reménytelt volt.
Úgy vélte, az önkormányzati választásokra nagy teljesítmény lenne, ha az ellenzék legalább azokat a településeket meg tudná tartani, amelyeket 2019-ben behúzott, de ehhez is megújulásra volna szükség.
- Itt még mindig, sajnos, többnyire azok a régiek vannak a pártvezetésekben, akiket már ismertünk, és akik már megbuktak néhányszor. Ez az igazi nagy baj.
- Ez biztos, hogy így van? - vágott közbe Bolgárúr. - Ugye a szocialisták éppen most vannak készen, hogy leváltsák legalább a vezetés felét, (…) a Momentum megtette ezt, hogy jól tette, vagy nem tette jól, mindegy (…) az LMP ugyancsak megtette (...) a Párbeszéd legalább felerészben szintén megtette (…) most a Jobbikról nem is beszélek, mert nem is biztos már, hogy van (…) A DK-t kivéve mindenki tisztújításon esik át – sorolta Bolgár György.
Ennek ellenére is úgy vélte Lengyel László, hogy az említett pártok nem léteznek, nem történt markáns irányváltás.
- A szerencsétlenségben lehetett volna a szerencse, hogy kiderül a pártok egy része számára, hogy ők nincsenek, és megpróbálnak összefogódzkodni egy másikkal, vagyis egy egységesülési folyamat jön létre. (…) Azzal, hogy rögtön egymásra fogták, hogy őmiatta buktunk meg, és egymást vádolták ezzel, és persze a közös jelöltet vádolták leginkább ezzel, hogy közösen akarunk valamit csinálni, a fő ellenfelünk nem a másik törpepárt, hanem a Fidesz – magyarázta el Lengyel pénzügykutató úr.
Aztán Karácsony Gergelyt is elfenekelte pár mondattal, mert jön az önkormányzatok nehéz ideje, és még mindig nem beszél arról, mit fog csinálni, milyen intézményeket készül bezárni.
- Egy válság idején jobb lesz az, ha bezárja, és aznap reggel tudják meg, amikor bezárt kapukat találnak? Jobb lesz, amikor hirtelen kiderül egy színház számára, hogy nem tudja kinyitni a kapuit? Igenis, mondja meg, hogy miben gondolkodik! Hol van a válságterve? Mi az, amit egyáltalán Budapest lakói számára tud üzenni? (…) Mondjon valamit, olyasmit, amit használni tudunk - harsogta Lengyel László.
S elkottyintotta, hogy eredetileg milyen anarchista házitanácsokkal látta el Karácsony Gergelyt 2019-ben.
- Ahhoz, hogy valaki Budapestet vezesse, és ezt vezetés alatt értem, működtesse a várost, működtesse a BKV-t, működtesse azt, amiben itt együtt élünk, 2019 óta azon túlmenően, hogy újra meg újra elmondja, hogy a kormány csődbe viszi, hozzá kell tenni, hogy mi arra figyelmeztettük rögtön az elején, igen, csődbe vitte a várost Tarlós István. Vonják felelősségre, büntetőjogilag vonják felelősségre, csődbe vitte a várost! A BKV csődben van. Nem tudjuk fizetni. Állítsa le a BKV-t egy napra. Két napra. Dolgozni kell ebben, ez azt jelenti, hogy szembemegyek a másik féllel. Nem zokogok, mert azt lehet. (…) Ki kell tudni állni – jelentette ki Lengyel László.
- Minden BKV járaton rajta lehetne az a felirat: „Ez a járat azért nem fog menni, mert a kormány nem adta ide a pénzt.” Molinó lehetne a Lánchídon, ezt a hidat azért nem tudom felújítani, az összes felüljárón, amely össze akar omlani, azért nem tudom felújítani, mert Orbán Viktor Vodafone-t vásárol. Látni akarom, a választó tudni akarja. Az, hogy Bolgárurat felhívják, az egy fontos információ, de tudni akarja az a kétmillió ember, mi a helyzet – ecsetelte a kardigánikon.
- Lacit kinevezzük molinóügyi fővárosi biztosnak! De igaz, vannak ilyen módszerek, amiket érdemes volna alkalmazni - reagált Bolgárúr a lefokozására.
Innentől akkor világos, kinek köszönhetik a budapestiek a politikai üzenetekkel díszített kukásautókat. Lengyel Laci bácsi zseniális ötletei szárba szökkentek a karácsonyi szellemi ugaron. S ha még Karácsony, Lengyel szerint a fővárosnak nincs kommunikációja se a lakosai, se az újságírók felé, nincs szóvivője, és Karácsony képtelen érdemben tárgyalni a miniszterelnökkel is.
- Nem kérdés, hogy kell egy várost vezetni, intézményeket, amelyeket, ha tetszik, kézből...tud csapatot szervezni, és igen, csapatot is kellene mondani, más polgármestereket, akik felállnának egy ilyen helyzetben (…) a Fidesz-szavazó is lássa, hogy komoly emberrel fogunk szembenézni, ezt a Budapestet vezetni fogja egy ellenzéki polgármester. Nem kell neki, mint Fidesz-tagnak hirtelenjében elköltözni, mert ez az ő városa. Pillanatok alatt szót lehetne érteni. Az időközi választásokban én ennek a hiányát látom, hogy nem voltak képesek végiggondolni, ellenzéki módra viselkedni – okoskodott a politológus, s ezzel körbe is értek a témában újra. Szerinte az ellenzékiek eldöntötték, hogy úgysem tudnak országosan nyerni, helyben csak a saját frakciójukat akarják növelni, „bármelyik polgármester elmondja, hogy ki van szolgáltatva a pártok játékainak”, főként a függetlenek.
Tűzzük ide a vége felé Karácsony Gergely 2022. májusi Válaszonline-interjújának vonatkozó részét:
– Múlt héten Lengyel László szervezésében több ízben is találkoztak balos értelmiségiek, budapesti polgármesterek, hogy a főváros jövőjéről beszélgessenek – ön nélkül. Ha a saját hátországa sem bízik már önben…
– Ők lennének az én hátországom? Nem hinném. Akkor nem ülnék itt.
Érthető, hogy Lengyel Laci bácsi picit dühös Karácsony Gergelyre most szeptemberben is. Mert azt mondja: „Ez egy nagyvárosi politika, hogy fát ültetek és bicikliutat csinálok? Épp most, az energiaproblémáknál látjuk, hogy nem az. (…) nem kezdek el arról egy vitát, hogy ennek következtében a Nagykörúton micsoda légszennyezés következik be, araszoló autók vannak ott, (…) maradjunk abban, hogy ez, mint zöldpolitika, lényegében nem átütő, nem olyan teljesítmény, amire a választópolgár úgy emlékszik, hú a mindenit, ez komoly!”