Gyurcsányné árnyék-igazságügyminiszterének és nagyon felkészült jogásznak nevezte azt a Molnár Csabát, aki mindössze négyévnyi ügyvédjelöltséggel rendelkezik.
A saját demokratikus arcélébe beleszerelmesedő hazai baloldal azért rendre csak azokat a versenyeket szokta szeretni, melyeken rajta kívül nem indul senki más. Ennek persze megvan a maga belső logikája, hiszen győzelemre kizárólag az egyszereplős ütközetekben van reális esélye, csak éppen a demokrácia működéséhez nincs túl sok köze. Aztán az előválasztással még azt a szinte kivitelezhetetlennek tűnő talajgyakorlatot is képes volt bemutatni az ellenzék, hogy a saját magának kiírt viadalt is el tudta bukni. Így nyert a hat balos párt versenyében hetedikként a pártonkívüli Márki-Zay Péter.
A hibából tanulva a Demokratikus Koalíció már biztosra ment, és Gyurcsány Ferenc a készület ideje után kinevezte árnyékkormánya élére a feleségét. Kiiktatva a rendszerből minden olyan zavaró tényezőt, mint a többi ellenzéki párt, demokratikus megmérettetés, választó felhatalmazás, miegymás. Persze még így sem sikerült zökkenőmentesen az árnyékkormány felállítása, az árnyak világában oly’ fontos árnyék-igazságügyminiszteri tárca ugyanis például kimaradt belőle. A hibát észlelve Gyurcsányné azzal a magyarázattal állt elő az ATV-ben, hogy az árnyék-kancelláriaminisztere, Molnár Csaba felel majd egyben az igazságügyért is. Ezzel pedig vélhetően Molnár lett a világtörténelem első árnyékálláshalmozója.
„Ráadásul egy nagyon felkészült jogász és igazgatási szakemberről van szó” – méltatta Gyurcsányné Molnár Csabát az Egyenes beszédben.
Dobrev Klára szerint árnyékminisztere tehát „nagyon felkészült jogász”, és már magunk is elé képzeljük Molnár múltjának azt a darabkáját, melyben saját ügyvédi irodáját vezette, netán az államigazgatás jogi létráját megmászva jutott egészen a csúcsig. Ehelyett azonban Molnár hivatalos önéletrajzának szakmai pályafutás sorában annyi szerepel csupán, hogy négy éven keresztül – 2002 és 2006 között – ügyvédjelölt volt. És ennyi. Ez az a szakmai előélet, amellyel már ki lehet érdemelni Gyurcsány pártjában a „nagyon felkészült jogász” címét, sőt, egyenesen bele lehet huppanni az igazságügyi miniszter árnyékszékébe. Mondjuk mit is várunk attól az ellenzéktől, amelyik a választások előtt legfőbb ügyésznek akarta kinevezni az állatorvos végzettségű Hadházy Ákost? És nem árnyéknak, hanem ténylegesnek.
Persze nem lehet mindig csak fanyalogni, meg a baloldalt kritizálni. Hanem olykor törekedni kell rá, hogy észrevegyük odaát is a fejlődést. És ha van, akkor nem szégyen a dicséret. Így most ez következik. Gyurcsányné nagypapájának, Apró Antalnak az idejében ugyanis a baloldal olyan vérbírákkal végeztette ki 1956 hőseit, akiknek fele még csak be sem fejezte az egyetemet – vagy legfeljebb friss, foximaxis diplomájuk volt. Aztán az Apró-Dobrev-klánban mindössze két generációnak kellett eltelnie ahhoz, hogy a fejlődés bekövetkezzen, és Gyurcsányné árnyék-igazságügyminisztere már nemcsak jogi diplomával, hanem négyévnyi ügyvédjelölti (!) gyakorlattal is rendelkezik. Ami tényleg határtalan előrelépés ahhoz képest, hogy Apró nagypapa idejében még például a szövőmunkásból lett hadbíró Barta Kálmánnal végeztették ki a kommunista diktatúra ellen fellázadó hősöket. Mondjuk az is igaz, hogy Kádárékban legalább volt annyi, hogy nem is próbálták „nagyon felkészült jogászként” eladni a vérbírákat – ellentétben ugye a Dobrev-féle árnyékkormánnyal…
(Nyitókép: Máthé Zoltán / MTI)